19 maja 2025 roku świat po raz pierwszy obchodzi Światowy Dzień Fair Play. To święto ma promować sport praktykowany w duchu przyjaźni, solidarności, tolerancji, bez jakiejkolwiek dyskryminacji.
Geneza święta
Światowy Dzień Fair Play został oficjalnie proklamowany rezolucją ONZ 78/310 przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne 1 lipca 2024 roku. Ustanowienie tego dnia stanowi uznanie dla ducha fair play i wartości, zarówno w sporcie, jak i w codziennym życiu.
Rezolucja podkreśla rolę sportu, również dla osób z niepełnosprawnościami, w promowaniu pokoju, rozwoju i spójności społecznej. Potwierdza również niezależność sportu oraz wiodącą rolę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego w ich odpowiednich ruchach.
Istota fair play
Fair play to złożona koncepcja wykraczająca daleko poza pisane reguły. Obejmuje fundamentalne wartości niezbędne zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym:
- uczciwą rywalizację
- wzajemny szacunek
- przyjaźń i ducha zespołowego
- równość i uczciwość
To właśnie poprzez stosowanie zasad fair play realizowane są wartości olimpijskie. Fair play wymaga bezwarunkowego szacunku dla przeciwników, współgraczy, sędziów i kibiców.
Społeczne znaczenie fair play
Przestrzeganie zasad fair play przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Światowy Dzień Fair Play ma służyć jako platforma do większego zaangażowania w sport, przyczyniając się tym samym do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Fair play wspiera wzajemny szacunek między uczestnikami, uczy nas doceniać i szanować siebie nawzajem. Promuje równość, buduje mosty między kulturami i wzmacnia pozycję młodych ludzi, demonstrując jak sport może napędzać pozytywne zmiany społeczne i budować silniejsze, bardziej spójne społeczności.
Niechaj Światowy Dzień Fair Play będzie okazją do refleksji nad tym, jak zasady uczciwej gry mogą przyczynić się do tworzenia pokojowego i lepszego świata, nie tylko na arenach sportowych, ale także poza nimi.