XIX POWIATOWE BIEGI ULICZNE

przez | 6 października, 2009

XIX POWIATOWE BIEGI ULICZNE
XIV MEMORIAŁ IM. WINCENTEGO KOZŁOWSKIEGO

Historia Biegów Ulicznych w Terespolu zaczęła się w 1991roku, kiedy to grupa zapaleńców wpadła na pomysł zorganizowania zawodów lekkoatletycznych dla dzieci młodzieży z terenu województwa bialskopodlaskiego. W 1996r. biegi zostały przemianowane na I Memoriał imieniem Wincentego Kozłowskiego – wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego i wspaniałego wychowawcę wielu pokoleń młodzieży liceum. W 2004r udział w zawodach wzięła młodzież z Litwy i Niemiec. Uczestnicy mogli spotkać się z olimpijczykami: Aleksandrą Kleinowską i Jurgenem Straubem. W 2008r gościliśmy kolejnego olimpijczyka, pana Kazimierza Czarneckiego. Tegoroczne biegi zostały rozegrane 30 września przy pięknej, słonecznej pogodzie i w obecności znamienitych gości. Obecni byli: burmistrz miasta Terespol – Jacek Daniluk, Kierownik Bialskiego Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty W Lublinie – Andrzej Mironiuk, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Bialskiego – Marzenna Andrzejuk, Radny Powiatu Bialskiego – Mariusz Sołoducha, Przewodniczący BSZS w Białej Podlaskiej -Stanisław Polaczuk, Przewodniczący Rady miasta Terespol – Jarosław Tarasiuk, Grzegorz Kotowski z Terespola – uczestnik XXI Światowych Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Taipei na Tajwanie, Dariusz Goździak – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie oraz Kazimierz Kozłowski – brat śp. W. Kozłowskiego.
Jako pierwszy głos zabrał dyr. ZSO Tomasz Oleszczuk, który przedstawił i powitał gości.
W kilku słowach została przedstawiona postać W. Kozłowskiego, a jego pamięć uczestnicy uczcili minutą ciszy. Delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie „Wicka”. Znicz olimpijski zapalił miejscowy olimpijczyk – Grzegorz Kotowski. Dariusz Goździak dokonał uroczystego otwarcia zawodów. Głos zabierali goście podkreślając, że najważniejszymi osobami są zawodnicy, życzyli wszystkim osiągnięcia jak najlepszych wyników w sportowej walce.
W dalszej kolejności zostały wręczone dyplomy i nagrody w rozstrzygniętym konkursie plastycznym na Plakat Promujący Biegi Uliczne. Zostały wyróżnione prace: Stasia Daniluk, Łukasza Breczko, Damiana Nowaka, Sylwii Kotowskiej, Elżbiety Piaseckiej,
Sylwii Magielnickiej i Eweliny Chryścionko.
Honorowy pierwszy strzał dający sygnał do rozpoczęcia zawodów oddał Mistrz Olimpijski – Dariusz Goździak. Zaczęło się! Wystartowali zawodnicy. Walczyli w różnych kategoriach wiekowych. W sumie odbyło się 15 biegów. Najlepsi w poszczególnych biegach okazali się: Katarzyna Dąbrowska – SP Rogoźnica, Kasper Roślik – SP nr1 Terespol, Weronika Guzik – SP nr2 Terespol, Bartek Sosidko – Kobylany, Wiola Stępień – SP nr2 Terespol, Patryk Roślik – SP nr1 Terespol, Joanna Świdzińska – SP Wisznice, Adrian Łuciuk – SP Dobrynka, Wacewicz Patrycja GM nr2 Terespol, Michał Sobolewski GM nr1 Terespol, Małgorzata Ostromecka – GM nr1 Terespol, Paweł Sobolewski – GM nr1 Terespol, Izabela Goławska –
I LO Biała Podlaska, Grzegorz Kaczan – III LO Biała Podlaska, Marek Dac – LO Terespol.
W sumie wystartowało 523 osoby. Na najlepszych na mecie czekały dyplomy, medale oraz cenne nagrody. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowym: Starostwa Powiatowego, Urzędu miasta Terespol, Joanny Kotowskiej, Stanisławy Dac, Zofii Drobysz i Radosława Bancarzewskiego. Patronat medialny nad imprezą miał „Słowo Podlasia”. Obecny był również przedstawiciel „Tygodnika Podlaskiego”. Tegoroczne biegi odbywały się w 90 -tą rocznicę powstania PKOL i 65-lecie Liceum w Terespolu. Organizatorzy: Klub Olimpijczyka, UKS „Młodzi”, LUKS Granica” mają satysfakcję, że wpisaliśmy się w obchody tych rocznic. Oprócz tego nasza impreza miała na celu popularyzację biegania jako najtańszej i ogólnie dostępnej formy ruchu, a jednocześnie dyscypliny olimpijskiej. Nie wyrażamy zgody by upływ czasu zabrał nam pamięć o wspaniałym nauczycielu i wychowawcy Wincentym Kozłowskim!. Dlatego zamierzamy kontynuować Biegi Jego Imienia w Latach następnych.
Spotkanie Mistrza Olimpijskiego – Dariusza Goździaka z młodzieżą na sali gimnastycznej w ZSO nr1 przebiegało w miłej atmosferze. Mistrz opowiedział o przebiegu swojej kariery sportowej. Urzekł go bieg Gerarda Peciaka po złoty medal w Montrealu i zaczął marzyć o Drzonkowie. Wypowiedź jego można podsumować tak, że wszystko, co osiągnął zawdzięcza pracowitości, solidnemu treningowi, ambicji i uporczywemu dążeniu do celu. Udzielał też odpowiedzi na pytania zadawane przez młodzież. Widać, że kocha sport (do pracy 25km dojeżdża rowerem!), kocha młodzież, jest wielkim propagatorem idei olimpijskiej. Podobnie jak młodzież cieszymy się ze spotkania z nim. Nasz gość wpisał się do kroniki Klubu. Na pamiątkę otrzymał medal terspolskich biegów. W podziękowaniu za przybycie otrzymał również pamiątkowe gadżety od Burmistrza, Jacka Daniluka, Marzenny Andrzejuk w imieniu Starostwa, a od dyr. Tomasza Oleszczuka monografię szkoły.
Dziękujemy za obecność i liczymy na dalszy życzliwy patronat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *