ZWIAZEK SPORTU ZE SZTUKĄ

ZWIAZEK SPORTU ZE SZTUKĄ

Związek sportu ze sztuką istnieje od czasów starożytnych. Grecja była ojczyzną wielu artystów tworzących dzieła o tematyce sportowej. Piękno ludzkiego ciała, często podczas ćwiczeń sportowych, ukazywali twórcy tej miary, co Fidiasz, Myron, Poliklet i Lizyp. Zwycięzców igrzysk sławił w swych pieśniach Bakchylides z Keos, a w odach Anakreont. Największą sławę osiągną Pindar, autor peanów na cześć zwycięzców igrzysk olimpijskich, pytyjskich, nemejskich i istmijskich. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów.
Źródłem wiedzy o starożytnych igrzyskach olimpijskich są księgi Pauzaniasza. Księga V i VI „Przewodnika po Helladzie” zawiera informacje o przebiegu igrzysk i najsłynniejszych olimpionikach.
Jednym z zadań PKOL, a tym samym i naszego Klubu Olimpijczyka jest edukacja historyczna uwzględniająca tradycje polskiego sportu i kultury fizycznej oraz edukacja estetyczna, pobudzenie wrażliwości poprzez kontakt ze sztuką. Chodzi o to, aby uniwersalne idee olimpijskie mogły znaleźć zastosowanie w innych dziedzinach życia, poprawiając jego jakość i moralne standardy.
Łącząc sport z kulturą i edukacją, olimpizm dąży do stworzenia sposobu życia opartego na radości z wysiłku, wychowawczych wartości „dobrego przykładu” i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych: przyjaźni, solidarności i fair play.
PKOL podejmuje różne działania w dziedzinie edukacji olimpijskiej i przyczynia się do trwałych związków sportu ze sztuką.
„Życie ludzkie to jakby olbrzymie zawody sportowe,
których jesteśmy zarówno uczestnikami, jak i widzami”

Antoni Gołubiew
My również dostrzegamy ogromną potrzebę współistnienia sportu i konkursów sztuki, które podczas zawodów powinny się uzupełniać i stanowić integralną całość. Takie uzupełnianie się dobrze służy promocji literatury i sztuki, ale też wielce nobilituje sport, którego celem jest człowiek wszechstronnie rozwinięty we wszystkich sferach i płaszczyznach, od cielesnej i społecznej, do kulturowej i etycznej.
Dzieła (rzeźby, opowiadania, plakaty, zdjęcia), często odzwierciedlają nie tylko zmagania i trud sportowców, ale ukazują również fenomen kibiców, bez których wydarzenia sportowe nie mają sensu, a nawet nie istnieją!
Mamy ogromną nadzieję, że proponowane przez nas konkursy zmuszają do refleksji i próby zrozumienia sportowca i idei sportu, że chociaż po części pokazują jego duszę. Pewnie w jakimś stopniu pokazują też marzenia młodych ludzi. Może oni tez kiedyś będą walczyć na olimpijskich arenach?
Cieszymy się, że możemy pokazywać konkursowe prace i przedstawiać ich twórców. Jednocześnie, mamy nadzieję, że będą one miały coraz większy zasięg, a autorzy zdobędą sławę dorównującą najlepszym sportowcom!
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat, wejdź na stronę internetową PKOL: www.olimpijski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *