Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

przez | 1 marca, 2015

Terespol pobiegł Tropem Wilczym

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w rocznicę zamordowania przez komunistów siedmiu członków IV Zarządu WiN, w niedzielę 1 marca 2015 roku odbył się III Bieg Tropem Wilczym. W samo południe w 81 miastach Polski wystartował bieg na 1963 metry. To dystans symboliczny, odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz Wyklęty – Józef Franczak PS. „Lalek”.

Jak zawsze na starcie (tym razem w Białej Podlaskiej) liczna grupa z Terespola! Wśród startujących nie zabrakło uczennic Liceum im. Bohaterów Warszawy. Pod opieką tej, która „zaszczepiła bakcyla” biegania, Renaty Nowickiej wystartowały: Jowita Korbal, Wioleta Stępień, Paulina Biłanicz, Patrycja Danieluk, Natalia Pietrusik, Eliza Biegajło, Klaudia Chomiuk, Weronika Guziuk i emerytowana nauczycielka wf, Krystyna Pucer. Oprócz nich pobiegli: Katarzyna i Jarek Tabulscy, Dariusz i Michał Sobolewski oraz Adam Dobrowolski.

Na wysokim, drugim miejscu wśród kobiet finiszowała Renata Nowicka (nauczycielka wf), co wzbudziło podziw i uznanie u jej uczennic, kibiców, a nawet trenerów, którzy wysunęli propozycję startu w barwach jednego z klubów!

Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W tym roku szczególny nacisk położony był na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli na Kresach wschodnich. Wśród nich, mieszkaniec Terespola, Andrzej Sobol (1920 – 1989) ps. „Liliput”. Żołnierz ZWZ – AK. Od sierpnia 1944 roku jako żołnierz Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa skierowany do pracy w więzieniu w Białej Podlaskiej. Zatrudniony był na etacie zastępcy naczelnika więzienia. Brał czynny udział w akcji uwolnienia 103 więźniów w nocy z 8 na 9 marca 1945 roku. W 1949 aresztowany, skazany na karę 10 lat więzienia.

Podczas tegorocznej akcji prowadzona była publiczna zbiórka na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach im. płk. Franciszka Niepokulczyckiego. Zawodom towarzyszyła wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym oraz koncert pieśni patriotycznej. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki z wizerunkami bohaterów antykomunistycznej konspiracji (w których startowali), a na mecie piękne, specjalnie na tę okazję bite medale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *