WARSZAWA- 10.01.2011r- NOWOROCZNE SPOTKANIE

przez | 4 lutego, 2011

WARSZAWA- 10.01.2011r- NOWOROCZNE SPOTKANIE
RODZINY OLIMPIJSKIEJ
Niezwykle sympatyczny i ciepły charakter miało noworoczne spotkanie Polskiej Rodziny Olimpijskiej, zorganizowane 10.01.2011 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Po raz pierwszy uczestniczył w nim Klub Olimpijczyka w Terespolu reprezentowany przez przewodniczącą Krystynę Pucer.
Honorowymi gośćmi spotkania byli – Małżonka Prezydenta RP – Anna Komorowska i szef Kancelarii Prezydenta RP – min. Jacek Michałowski. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, minister Sportu i Turystyki Adam Giersz oraz wiceminister Skarbu Państwa – Mikołaj Budzanowski. Zebranych serdecznie powitał Andrzej Kraśniki, Prezes PKOl. Jako udany dla polskiego sportu ocenił miniony, 2010 rok. Na taką ocenę decydujący wpływ miały niespotykane wcześniej osiągnięcia z zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, ale także sukcesy naszych lekkoatletów, ciężarowców, kolarzy, szermierzy, wioślarzy, kajakarzy oraz żużlowców. Jednocześnie wyraził wielki żal, że radości z wyników osiąganych przez naszych reprezentantów już nigdy nie podzieli z nimi Piotr Nurowski – tragicznie zmarły Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pamięć o nim i o pozostałych ofiarach kwietniowej katastrofy zebrani uczcili chwilą ciszy. Wysoką ocenę minionego roku w polskim sporcie podzielił w swoim wystąpieniu dr Adam Giersz. Szef sportowego resortu po raz kolejny przekazał gratulacje wszystkim autorom i współtwórcom sukcesów olimpijskich w Vancouver i na innych sportowych arenach świata. Życzył udanej batalii o olimpijskie kwalifikacje, wyrażając jednocześnie nadzieję, że osiąganiu wyników na miarę naszych oczekiwań dobrze powinna służyć zarówno obowiązująca od połowy października ub.r. nowa Ustawa o sporcie oraz nowa – oparta na tzw.”Klubie Polska Londyn 2012″ – strategia przygotowań olimpijskich.
W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dotychczasowych sukcesów pogratulował polskim sportowcom szef jego Kancelarii – min. Jacek Michałowski. Podkreślił wielkie społeczne zainteresowanie, jakie zawsze wywołuje udział naszych reprezentantów w zawodach, zwłaszcza w międzynarodowej rywalizacji sportowej. Ponadto – życzył nowych sukcesów w roku bieżącym.
Po obejrzeniu przygotowanych przez TVP Sport krótkich filmów prezentujących największe polskie sukcesy sportowe roku 2010, prezes PKOl wraz z przedstawicielami kierownictwa resortów sportu i skarbu wręczył pamiątkowe statuetki sponsorom polskiego ruchu olimpijskiego i naszych olimpijskich reprezentacji – generalnemu – Totalizatorowi Sportowemu oraz sponsorom – PKN Orlen, Tauron Polskiej Energii, Telekomunikacji Polskiej, Kompanii Piwowarskiej z marką Tyskie i Poczcie Polskiej oraz partnerom – firmie OTCF z marką 4F, Lotnisku Chopina i Carolina Medical Center.
Miłym akcentem poniedziałkowej imprezy było ogłoszenie wyników pracy kapituły Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl. Od niedawna nagroda ta nosi imię Piotra Nurowskiego. W towarzystwie córki P. Nurowskiego – Justyny Muszyńskiej i Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego nagrodę dla Drużyny Roku 2010 naszym brązowym panczenistkom – Katarzynie Bachledzie-Curuś (nie dotarła na ceremonię), Katarzynie Woźniak, Luizie Złotkowskiej i Natalii Czerwonce wręczyła Pierwsza Dama – Anna Komorowska. Brawami nagrodzono trenerkę Ewę Białkowską. Nagrody indywidualne – dla Sportowca i Trenera Roku 2010 już wcześniej wręczono Justynie Kowalczyk i Aleksandrowi Wierietielnemu – oni do zgromadzonych przemówili z taśmy filmowej.
Dyplomami uhonorowano polskie związki sportowe, które w minionym roku zanotowały największe sukcesy. Doroczne nagrody Nadziei Olimpijskich im. Eugeniusza Pietrasika, wręczane od roku 1997 potencjalnym „olimpijczykom jutra”, tym razem trafiły do rąk szablistki Katarzyny Kędziory (trener Andrzej Molatta), lekkoatlety – średniodystansowca Adama Kszczota (trener Stanisław Jaszczak) i kulomioty – Krzysztofa Brzozowskiego (trener Andrzej Kurdziel).
Gromkie brawa nagrodziły trójkę sportowców – medalistów olimpijskich, którzy w roku 2010 podjęli decyzję o zakończeniu czynnego uprawiania sportu. To: judoczka Aneta Szczepańska (wicemistrzyni IO w Atlancie w r. 1996), sztangistka Agata Wróbel (srebrna medalistka IO 2000 w Sydney oraz brązowa z IO 2004 w Atenach) oraz gimnastyk Leszek Blanik (zdobywca brązowego medalu w Sydney w r. 2000 i złotego w Pekinie osiem lat później). Z rąk A. Kraśnickiego i sekretarza Generalnego PKOl Adama Krzesińskiego odebrali oni złote medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”, złote znaczki PKOl i dyplomy z podziękowaniami.
Przyznane przez MKOl trofeum honorowe za „inspirowanie do sportu młodych ludzi” z rąk polskiej członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Ireny Szewińskiej otrzymał Wojciech Ziemniak – nauczyciel wf i dyrektor gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Racocie, od lat opiekujący się klubem olimpijczyka Jantar i regularnie przemierzający z młodzieżą świat tropem polskich sportowców uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i innych wielkich imprezach.
 Po oficjalnej części spotkania rozpoczęła się ta druga, podczas której do późnego wieczoru trwały rozmowy dawnych i obecnych mistrzów, działaczy i sympatyków sportu. Rozdano setki autografów, udzielono dziesiątek wywiadów. Rozmowy toczyły się przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu kwartetu smyczkowego Con Fuoco.
Korzystając z okazji w imieniu Klubu Olimpijczyka w Terespolu wręczyłam książkowe wydanie „Historii Terespolskich Biegów Ulicznych”, które ukazało się w rocznicę XX-lecia. Otrzymali je min.: Grażyna Rabsztyn, Dariusz Goździak, Zenon Licznerski, Kazimierz Czarnecki, Marian Sypniewski i Wojciech Ziemniak.
Opuszczając progi Centrum Olimpijskiego otrzymałam egzemplarz najnowszego „Magazynu olimpijskiego” oraz wydany przez PKOl książkowy kalendarz na rok 2011.

Krystyna Pucer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *