XIII MEMORIAŁ WINCENTEGO KOZŁOWSKIEGO
TERESPOL, DN.25.09.2008 ROKU
Już osiemnasty raz spotkaliśmy się w Terespolu na Powiatowych Biegach Ulicznych. Organizatorami biegów są: Klub Olimpijczyka przy ZSO NR1 w Terespolu: UKS „Młodzi” przy SP nr2 i GP nr 2, LUKS „Granica” przy LO.
Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: starosta bialski – pan Tadeusz Łazowski, burmistrz miasta Terespol- pan Jacek Danieluk, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych – pani Marianna Tumiłowicz, radna powiatu, członek zarządu – pani Marzenna Andrzejuk, radny powiatu – pan Mariusz Sołoducha, sekretarz miasta Terespol – pan Józef Paderewski, dyrektor MOK – pani Anna Pietrusik, dyrektor ZSP nr1- pan Zenon Iwanowski oraz najważniejszy gość – Olimpijczyk – Kazimierz Czarnecki.
Współorganizatorem, a jednocześnie głównym sponsorem biegów było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. Organizacja imprezy była możliwa dzięki współpracy z: Urzędem Miasta Terespol, Policją, Służbą Zdrowia, BSZS oraz ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu młodzieży z LO. Wszyscy pracowaliśmy społecznie. Dzięki temu, a przede wszystkim dzięki naszym sponsorom zawodnicy otrzymali specjalnie bite na tę okazję medale, dyplomy i cenne nagrody. A sponsorami zawodów byli:
– Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
– Urząd Miasta Terespol
– Polskie Konsorcjum Gospodarcze „ Terminal”, Koroszczyn
– P.H.U. „Mirpol”, Joanna Kotowska
– kwiaciarnia „Stokrotka”, Stanisława Dac
– Zakład i Studio Fotograficzne – Dariusz Bieliński
– sklep wielobranżowy – Zofia Drobysz
– Pizzeria „Solare” – Radosław Bancarzewski
– radna powiatu bialskiego – Marzenna Andrzejuk
– P.H.U. „Retbutr” – Anna, Władysław Grzelakowie
– Milea
– Bank Spółdzielczy
– „Graffi” – Beata Szeffer
– PUB „Blender” – Agnieszka Wenda
– MULKS Terespol
Uczennica liceum, reprezentantka szkoły w lekkoatletyce Agnieszka Kędra przedstawiła sylwetkę śp. Wincentego Kozłowskiego. Urodził się on 01.01.1933r w Międzyrzecu Podlaskim. Jego ojciec był murarzem, a matka gospodynią domową. W 1940r w swoim rodzinnym mieście rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Dwa lata później Niemcy zabrali mu ojca do obozu koncentracyjnego w Dębicy pod Krakowem, skąd już nie powrócił. Matka została z czwórką dzieci. W 1947 roku ukończył szkołę podstawową i wyjechał do Szczecina, aby kształcić się w Państwowym Liceum Pedagogicznym. Ukończył je w 1951 i otrzymał nakaz pracy do szkoły w Kamieniu Pomorskim. W 1953 ukończy kurs dla niewykwalifikowanych nauczycieli wychowania fizycznego szkół średnich i został powołany do służby wojskowej. Po jej odbyciu pracował nadal w Kamieniu Pomorskim. 1 września 1957 roku rozpoczął pracę w liceum w Terespolu. W 1976 uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego i został powołany na stanowisko profesora szkoły średniej. Wincenty Kozłowski za swoją pracę z młodzieżą był wielokrotnie nagradzany, otrzymał również wiele odznaczeń. Po 34 latach pracy w dniu
31 sierpnia 1985 roku przeszedł na emeryturę. Jednak nie rozstał się ze szkołą. W niepełnym wymiarze nadal uczył PO. Największy sukces sportowy odniósł z drużyną dziewcząt w zawodach „Sprawni jak żołnierze” w 1992 roku, w Garczynie zdobywając Mistrzostwo Polski. Cieszył się niekwestionowanym autorytetem wśród młodzieży, zaś dla koleżanek i kolegów był niedościgłym wzorem nauczyciela i wychowawcy. Trudno będzie mu dorównać! Odszedł od nas 11 września 1992 roku. Wciąż żyje w naszych sercach, we wspomnieniach przyjaciół i wychowanków. Żyje też w biegach ulicznych przemianowanych na Memoriał Jego Imienia.
Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego. Delegacja młodzieży: Paulina Oleszczuk, Marek Dac i Małgorzata Lubeńczuk złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na Jego grobie. Głos zabrał dyrektor ZSO NR1 – pan Tomasz Oleszczuk, który przedstawił i powitał gości. W sposób szczególny powitał Olimpijczyka Pana Kazimierza Czarneckiego. Reprezentantka LO w lekkoatletyce, Bożena Parafiniuk przybliżyła uczestnikom biegów tę postać. Otóż nasz gość urodził się 05.03.1948 w Ostródzie. Absolwent Technikum i ZSZ w Nowym Dworze Mazowieckim. Zawodnik tamtejszego KS „Świt” i stołecznej Legii. Talent ciężarowca odkrył w nim Tadeusz Gołębiowski w Szkole Łączności w Zegrzu. Rok 1976 był najlepszym w jego karierze sportowej. Nie tylko nieoczekiwanie zdobył brązowy medal w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, ale kilka miesięcy wcześniej pobił rekord świata. Był wielokrotnym mistrzem Polski. Niestety kontuzje nie pozwoliły mu na kontynuację kariery sportowej. Po trzydziestu latach, które poświęcił dla podnoszenia ciężarów (15 jako zawodnik i 15 jako trener WKS Legia) rozstał się z ciężarami. Żyje poza sportem. Żonaty, ma dwoje dzieci
Głos zabrali nasi goście: pan starosta oraz pan burmistrz. Obaj życzyli sukcesów i sportowej walki fair play zawodnikom. Sakramentalne słowa: „XVIII Biegi Uliczne, XIII Memoriał im. Wincentego Kozłowskiego uważam za otwarte” wygłosił brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Montrealu.
Przed biegami nastąpiło podsumowanie konkursu na Plakat Promujący Terespolskie Biegi Uliczne.
Szkoły Podstawowe: Im – Patrycja Lewalska – Nepale, IIm – Monika Pietrusik – SP nr 2 Terespol, IIIm – Elżbieta Piasecka – Nepale, wyróżnienia: Mateusz Jakubiuk – SP nr2 Terespol i Kacper Magielnicki – SP nr1 Terespol
Gimnazjum: Im -Justyna Jakuszko – GP nr2 Terespol, IIm – Monika Szewczyk – GP nr1 Terespol, wyróżnienia: Dominika Iwaniuk – GP nr2 i Małgorzata Weres – GP nr 1 Terespol. Nagrody i dyplomy wręczyli oczywiście nasi znakomici goście. Natomiast uczestnicy biegów mogli oglądać i podziwiać prace, ponieważ ich wystawa towarzyszyła zawodom.
Pierwszy strzał do startu oddał starosta bialski pan Tadeusz Łazowski. Rozpoczęło się bieganie. Wszyscy starali się jak mogli. Widać było, że dają z siebie wszystko. Najważniejsze, że walczyli fair i wszyscy w dobrej formie dobiegli do mety, a tam czekały nagrody, medale i dyplomy. Kolejny raz biegi były okazją do sprawdzenia formy, spotkania z innymi sportowcami. Były też okazją do spotkania z olimpijczykiem, rozmowy z nim, wspólnego zdjęcia. W sumie w zawodach wzięło udział 515 zawodników i zawodniczek.
Dopisała też jak zwykle w Terespolu pogoda. Na pewno maczał w tym palce „Wicek”. Zmęczone, ale zadowolone twarze uczestników biegów świadczą o tym, że warto było organizować tę imprezę. To, jak również chęć czczenia pamięci Wincentego Kozłowskiego jest powodem, że będziemy organizować zawody w latach przyszłych. Nie pozwolimy by upływ czasu, zabrał nam pamięć o tym wspaniałym nauczycielu i wychowawcy wielu pokoleń młodzieży terespolskiego liceum. Do zobaczenia za rok! Przedtem w maju 2009 r. na I Powiatowych Biegach Przełajowych (w młodym lasku).