HISTORIA POWIATOWYCH
BIEGÓW ULICZNYCH W TERESPOLU
Historia Biegów Ulicznych w Terespolu zaczęła się w 1991 roku, kiedy to grupa zapaleńców: Stefan Polaczuk, Andrzej Korbal, Tomasz Oleszczuk, Krystyna Pucer (wtedy jeszcze Szydłowska), wpadła na pomysł zorganizowania zawodów lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży z województwa bialskopodlaskiego. W tych pierwszych Biegach wystartowały 943 osoby. W 1992 roku wprowadziliśmy dodatkowo bieg dla nauczycieli i bieg open. W sumie biegały wtedy 592 osoby. W 1993 roku wystartowało 1047 osób, a rok później, w 1994 – 977 osób. W tym też roku z powodu małego zainteresowania rezygnujemy z biegów open i nauczycieli, a pieniądze przeznaczamy na okazalsze nagrody dla dzieci i młodzieży. W 1995 roku zanotowaliśmy rekord biegających – 1637 osób!. W następnym roku (1996) biegało równie dużo uczestników – 1391. Jednocześnie VI Biegi Uliczne zostały przemianowane na I Memoriał imieniem Wincentego Kozłowskiego – wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego i wspaniałego wychowawcę wielu pokoleń młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu. Ten I Memoriał otworzyła córka św. Pamięci Wincentego Kozłowskiego – Agnieszka. W następnym, 1997 roku, biegało 1146 osób, a w 1998 – 857osób. Od tego też roku wprowadziliśmy bieg dla dzieci „sprawni inaczej”.
W 1999 roku w naszych zawodach wzięło udział 805 osób.
W 2000 roku zanotowaliśmy najniższą dotychczas frekwencję, bo tylko 454 osoby ukończyły biegi. Od tej chwili znowu wzrasta liczba uczestników zawodów:2001 rok – 676 uczestników, 2002 rok – 710, 2003 – 758 osób. Rok 2004 (684 uczestników), to brak w zawodach dzieci niepełnosprawnych (ze względów finansowych), ale jednocześnie udział w zawodach bierze młodzież z Niemiec oraz z Litwy. Brali oni udział w Programie Międzynarodowych Spotkań Sportowo – Kulturalnych Młodzieży pod hasłem „ Budujemy nową Europę pamiętając o tradycji”. Spędzili ono w Terespolu cały dzień uczestnicząc w licznych zajęciach sportowych. Natomiast uczestnicy mogli spotkać się z Olimpijczykami: Aleksandrą Kleinowską i Jurgenem Straubem. W 2005 roku w zawodach wzięło udział 750 osób, w 2006 roku 673 zawodników i zawodniczek, w 2007 – 555. Od 2008 roku głównym organizatorem biegów zostaje powstały wówczas Klub Olimpijczyka przy ZSO. Wprowadzamy olimpijski ceremoniał otwarcie zawodów. Poszerzamy również ofertę edukacyjną: wprowadzamy konkurs na Plakat promujący „Terespolskie Biegi” i bieganie. W tym roku startuje 515 osób. Kolejny raz gościliśmy również Olimpijczyka, pana Kazimierza Czarneckigo, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w podnoszeniu ciężarów.
Biegi 2009 roku miały szczególny charakter, ponieważ odbywały się w 90 – lecie PKOL oraz 65 – lecie istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu. Cieszymy się, że również mogliśmy się wpisać w obchody obu rocznic. Biegi ukończyły 523 osoby. Gościliśmy tradycyjnie Olimpijczyków: Dariusza Goździaka – złotego medalistę olimpijskiego w pięcioboju nowoczesnym w drużynie z Barcelony oraz Grzegorza Kotowskiego, lekkoatletę z Terespola, uczestnika XXI Światowych Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Taipei na Tajwanie.. Po raz pierwszy obecny był brat śp. Wincentego Kozłowskiego, były zawodnik Huraganu Międzyrzec, pan Kazimierz Kozłowski. Po raz pierwszy informacja o naszych biegach ukazała się również na stronie internetowej PKOL. Niestety, po raz pierwszy zabrakło wśród organizatorów jednego z jego inicjatorów, śp. Stefana Polaczuka.
Rok 2010 to kolejny jubileusz. Równo dwadzieścia lat wstecz odbyły się pierwsze biegi w Terespolu. Postanowiliśmy napisać książkę przedstawiającą chronologicznie przeżyte zdarzenia od 1991 roku, odbywamy z państwem sentymentalną podróż w przeszłość. Dzięki starym fotografiom odtworzyliśmy obraz i atmosferę minionych lat. Mamy nadzieję, że to skromne opracowanie przywołało państwa wspomnienia. Monografia powstała wyłącznie na podstawie kronik szkolnych, kronik sportowych, komunikatów z zawodów,, wspomnień nauczycieli i organizatorów, wspomnień absolwentów liceum w Terespolu oraz uczestników Powiatowych Biegów Ulicznych. Te Jubileuszowe Biegi ukończyło 425 osób.
Gościem honorowym XXI Biegów w 2011 roku był lekkoatleta – sprinter, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, IV miejsce w Montrealu w sztafecie 4×100 metrów – Zenon Licznerski. Wielki przyjaciel młodzieży i Terespola, pierwszy raz obecny był u nas w 2008 roku. To właśnie w Jego obecności otwieraliśmy Klub Olimpijczyka. Pan Zenon zwrócił się bezpośrednio do młodzieży słowami: „ Nie bójcie się marzyć. Pracujcie, zdobywajcie kolejne szczyty. A kiedy będziecie na Igrzyskach… nadal nie bójce się marzyć. Marzenia naprawdę się spełniają!” Nasz znakomity gość otworzył zawody, zapalił znicz olimpijski, wręczał nagrody, rozdawał autografy. W biegach wystartowało w sumie 462 osoby.
W XXII Biegach 2012 roku wystartowało i ukończyło 488 zawodników i zawodniczek. W pięknej i podniosłej ceremonii otwarcia wziął udział pan Marian Sypniewski – dwukrotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy i Barcelony. Mistrz Świata z Hamburga, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata z Wiednia (indywidualnie) i Essen (drużynowo). Obecnie działacz sportowy, pracownik PKOL, krzewiciel idei olimpijskiej, sędzia międzynarodowy. Otwierając zawody Pan Marian wyraził nadzieję, że wśród startujących są również przyszli medaliści olimpijscy. Uczestnicy z wielkim podziwem obserwowali naszego sympatycznego Olimpijczyka. A on wręczał nagrody, pozował do zdjęć, odpowiadał na pytania. Cieszymy się, że po raz kolejny mieliśmy możliwość spotkania i zaprezentowania młodzieży sportowca, który odegrał znaczącą rolę w sporcie na najwyższym światowym poziomie. Robiliśmy to z podziwem i z dumą. Pan Marian Sypniewski zdradził uczestnikom trzy reguły niezbędne do osiągnięcia sukcesu tj. Po pierwsze praca, po drugie praca i po trzecie praca. My również staraliśmy się przedstawić dzieciom i młodzieży , że chociaż na pozór Jego życie było niezwykle barwne, to jednocześnie na co dzień pełne treningów, potu i wielu, wielu wyrzeczeń.
. Mamy wielką nadzieję, że udział Olimpijczyka w naszej imprezie będzie kolejnym znakiem rozpoznawczym zawodów w Terespolu i stanie się tradycją!
24 września 2013 r. odbyły się XXIII Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego. Jak co roku otwarcie zawodów było niezwykle uroczyste i odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz miasta Terespol, pan Jacek Danieluk, radni miasta, przedstawiciel Starostwa, pani Marzenna Andrzejuk, radni powiatu. Gościliśmy również przyjaciół z Brześcia w osobach: dyr. Gm nr2 w Brześciu – Roman Graniczny, z-ca dyr. Maryna Waśko, przedstawiciel Komitetu Olimpijskiego Białorusi – Wiktor Kajdałow. Po raz pierwszy w zawodach wzięła udział młodzież z Brześcia! Delegacji towarzyszyła Aleksandra Bordecka – nauczycielka j. polskiego w tamtejszej szkole. Na różnych dystansach, w 15 kategoriach wiekowych wystartowało 449 osób z powiatu bialskiego. Szkoda tylko, że z przyczyn zdrowotnych nie przyjechała olimpijka, Juylia Nestsiorenko. Na spotkanie ze złotą medalistką IO w Atenach mamy nadal nadzieję!
25 września 2014 roku Klub Olimpijczyka w Terespolu zorganizował XXIV Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego. Uroczyste otwarcie zawodów odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Zgromadzeni uczcili pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego, wieloletniego nauczyciela i znakomitego wychowawcy wielu pokoleń młodzieży liceum im. Bohaterów Warszawy minutą ciszy, a delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na Jego grobie. Organizatorzy podsumowali Powiatowy Konkurs na Plakat promujący bieganie. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez PKOL, a prace można było podziwiać na wystawie towarzyszącej zawodom. W 15 biegach na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych wystartowało 473 osoby. Po raz kolejny w zawodach wzięli udział zawodnicy z zaprzyjaźnionego GM nr2 z Brześcia. . Najlepszych 6 zawodników w każdym biegu otrzymało dyplomy, a zwycięska trójka medale i cenne nagrody. Podczas zawodów obecni byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta Jackiem Danilukiem. Jednak najwspanialszym gościem był olimpijczyk Marian Sypniewski. W Terespolu spędził niezwykle pracowity dzień. Zapalił znicz olimpijski, dokonał uroczystego wpisu do kroniki sportowej Klubu Olimpijczyka, wręczał nagrody, rozdawał autografy, pozował do wspólnych zdjęć. Widać było, że dla uczestników zawodów możliwość obcowania z tak niezwykłą postacią było wielkim i niezapomnianym przeżyciem! Dziękujemy!
478 osób ukończyło XXV Powiatowe Biegi Uliczne zorganizowane przez Klub Olimpijczyka w Terespolu 24 .09.2015 r. Zawody rozpoczęły się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Została wniesiona i wciągnięta na maszt flaga olimpijska. Znicz olimpijski zapaliła trzykrotna olimpijka, Lidia Chojecka. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego, wieloletniego nauczyciela i znakomitego wychowawcy wielu pokoleń młodzieży Liceum im. Bohaterów Warszawy w Terespolu. Delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na Jego grobie. Zabierając głos burmistrz Jacek Danieluk powitał gości i młodzież, również tych z zaprzyjaźnionego GM nr 2 z Brześcia. W sposób szczególny powitał olimpijkę Lidię Chojecką. Wszystkim zawodnikom życzył dotarcia do mety i jak najlepszych wyników osiągniętych w sportowej walce. Oficjalnie zawody otworzyła dyrektor ZSO nr 1 w Terespolu Dorota Szprychel. Sportowcy z Terespola, którzy w ostatnim czasie osiągnęli sukcesy na sportowej arenie Polski i Europy: Patrycja Chomiuk, Kacper Magielnicki i Mateusz Skulimowski otrzymali z rąk pana burmistrza upominki. Organizatorzy podsumowali konkurs na Plakat Promujący Terespolskie Biegi. Wpłynęło kilkadziesiąt prac z całego powiatu bialskiego. Wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez PKOL. Pani Lidia Chojecka wpisała się do kroniki Klubu Olimpijczyka. Młodzież rywalizowała na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych. Odbyło się 15 biegów. Najlepsi otrzymali medale, nagrody i dyplomy. Nie obyło się bez innych niecodziennych zdarzeń. Do takich należy zaliczyć ukończenie biegu przez zawodnika w jednym bucie! To zachowanie zostało dostrzeżone przez organizatorów: zawodnik otrzymał nagrodę z rąk samej Lidii Chojeckiej. O bezpieczeństwo zawodników dbała Policja. Całą, niezwykle sprawną obsługę techniczną zapewniła tradycyjnie młodzież liceum w Terespolu. Dopisała pogoda, nie zawiedli uczestnicy i goście. Śmiało można powiedzieć, że jubileuszowe biegi były udane! Zawodnicy po raz kolejny mieli możliwość obcowania ze sportowcem „z najwyższej półki”. Wykorzystali okazję do rozmowy, czy wspólnej fotografii z panią Lidią Chojecką. Jubileusz uświetniło również wydanie monografii biegów: „Dwadzieścia pięć lat minęło…” autorstwa Renaty Nowickiej i Krystyny Pucer. Tylko wielki smutek z powodu nieobecności wśród organizatorów Renaty Nowickiej, absolwentki terespolskiego liceum, uczestniczki biegów, ich zwyciężczyni w latach poprzednich, od 2000 roku nauczycielki i współorganizatorki biegów. Obecnie nauczycielka ZS w Janowie Podlaskim. Życzymy sukcesów! Zabrakło również dyrektora Tomasza Oleszczuka, który przebywa na rocznym urlopie zdrowotnym.
XXVI Powiatowe Biegi Uliczne, XXI Memoriał im. Wincentego Kozłowskiego odbyły się pod hasłem: „Biegniemy po zdrowie, po marzenia, ku pamięci”. Uroczyste otwarcie zawodów w dniu 22 września 2016 r. odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Przy dźwiękach hymnu olimpijskiego flagę olimpijską na maszt wciągnął Mateusz Skulimowski, wicemistrz Europy w podnoszeniu ciężarów. Znicz olimpijski zapalił dwukrotny brązowy medalista olimpijski we florecie z Moskwy i Barcelony- Marian Sypniewski. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego. Delegacja młodzieży złożyła kwiaty i zapaliła znicze na Jego grobie. Olimpijczyk, Marian Sypniewski przekazał pozdrowienia od rodziny olimpijskiej i dokonał oficjalnego otwarcia zawodów. Pierwszy honorowy strzał startera i … ruszyło radosne bieganie. Dopisała pogoda, nie zawiedli licznie zgromadzeni kibice. Odbyło się 15 biegów w różnych kategoriach wiekowych. Zawody ukończyły 443 osoby. Najlepszym zawodnikom wręczono dyplomy, medale i cenne nagrody. Organizatorzy przy okazji zawodów podsumowali Konkurs Plastyczny na Plakat Promujący Biegi. Wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Polski Komitet Olimpijski w Warszawie.
27 września 2017 roku już po raz 27 obyły się Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu. Otwarcie zawodów odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim, była flaga, hymn i znicz olimpijski. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć Wincentego Kozłowskiego, wieloletniego nauczyciela i znakomitego wychowawcy wielu pokoleń młodzieży liceum w Terespolu, a delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na Jego grobie. Organizatorzy podsumowali konkurs plastyczny „Polacy na Mistrzostwach Świata w Londynie. Odbyło się 15 biegów w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach. Startowali reprezentanci niemal wszystkich szkół powiatu bialskiego. Zawody ukończyło 391 osób. Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody, dyplomy i medale. Wszyscy mogli liczyć na oklaski i doping zgromadzonych kibiców. Tradycyjnie, w Terespolu nie mogło zabraknąć olimpijczyka! Gościliśmy przesympatyczną Lidię Chojecką, lekkoatletkę, medalistkę Mistrzostw Europy i Świata, trzykrotną uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich. Pani Lidia uczestniczyła w ceremonii otwarcia, nagradzała najlepszych, rozdała mnóstwo autografów, pozowała do zdjęć.
28. Powiatowe Biegi Uliczne im Wincentego Kozłowskiego, w dniu 20 września 2018 r. w Terespolu doskonale wpisały się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbywały się pod hasłem: „Dla Niepodległej”. Organizatorzy podsumowali konkurs plastyczny „Sportowy bohater narodowy”. Wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez PKOL w Warszawie. Biegi ukończyło 453 osoby. Na najlepszych na mecie czekały medale, dyplomy i nagrody. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Jackiem Danilukiem. Tradycyjnie przybyli olimpijczycy: Urszula Kielan – srebrna medalistka IO z Moskwy w skoku w wzwyż i Dariusz Goździak – złoty medalista IO z Barcelony w pięcioboju nowoczesnym. W imieniu PKOL burmistrzowi Jackowi Danilukowi, Andrzejowi Korbalowi i Krystynie Pucer wręczyli brązowe medale „Za Zasługi Dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Nasi goście brali czynny udział w ceremonii otwarcia, nagradzali zwycięzców, pozowali do zdjęć, rozdawali autografy. Widać było, że ich obecność sprawia radość uczestnikom i podnosi rangę oprawy i całej imprezy.
29. Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu obyły się 18 września 2019 r. Pomimo chłodu i deszczu dopisała frekwencja. Zawody odbyły się pod hasłem „Wiele dróg, jeden cel”, a tematem powiatowego konkursu plastycznego był: „Sportowiec 100 lecia”. Pięknie wpisaliśmy się w obchody jubileuszu 100 lecia powstania PKOL. Rangę imprezy podniosła ceremonia otwarcia zgodna z ceremoniałem olimpijskim oraz obecność dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego z Moskwy i Barcelony, florecisty, Mariana Sypniewskiego. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego, a delegacja młodzieży złożyła kwiaty i zapaliła znicze na Jego grobie. W 13 biegach na różnych dystansach wystartowało 418 osób. Wszyscy w dobrej kondycji ukończyli zawody. Na najlepszych czekały dyplomy, medale i nagrody.
Kolejne biegi, we wrześniu 2020 i 2021 roku nie odbyły się z powodu pandemii!
W dniu 20 września 2022 r. świętowaliśmy jubileusz! Odbyły się 30. Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego! Jak zawsze, otwarcie zawodów odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego, a uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na Jego grobie. Odbyło się 13 biegów w różnych kategoriach wiekowych na dystansach dostosowanych do możliwości uczestników. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, do mety dobiegło 338 osób. Tam, na najlepszych czekały dyplomy, medale i nagrody. Gościem szczególnym była dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, Luiza Złotkowska. Brała udział w ceremonii otwarcia oraz nagradzała najlepszych. Rozdała mnóstwo autografów, pozowała do zdjęć, udzielała wywiadów i przeprowadziła mnóstwo rozmów. Kolejnym bardzo ważnym punktem było spotkanie naszego przesympatycznego gościa z uczniami SP nr 1 w Terespolu. Pani Luiza opowiedziała o początkach i przebiegu swojej kariery. Pokazała łyżwy na których się ścigała oraz medale olimpijskie. Zebrani obejrzeli film z igrzysk w Vancouver i Soczi, gdzie zdobywała medale. Ze swadą odpowiadała na pytania młodzieży. Podkreślała kilkakrotnie, że marzenia się spełniają! „Nie ważne jak daleko mieszkasz od stolicy, pozwól sobie zamarzyć, a potem realizować marzenia” – mówiła. Pięknie dziękujemy za obecność, życzliwość i do zobaczenia!
Aż trzech olimpijczyków było obecnych w dniu 21 września 2023 r. w Terespolu, podczas najstarszej imprezy biegowej w powiecie bialskim, 31. Powiatowych Biegów Ulicznych im. Wincentego Kozłowskiego. Gościliśmy: trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę IO w Rzymie w kajakarstwie, Władysława Zielińskiego, brązowego medalistę IO z Montrealu w podnoszeniu ciężarów, Kazimierza Czarneckiego i złotego medalistę IO w Barcelonie w pięcioboju nowoczesnym, Dariusza Goździaka. Nasi sympatyczni goście wzięli udział w przepięknej ceremonii otwarcia zawodów. Nagradzali najlepszych, rozdawali autografy, pozowali do zdjęć z młodzieżą. Swoją obecnością i zaangażowaniem uświetnili i podnieśli znacznie rangę imprezy. Zawody w dobrej kondycji ukończyły 323 osoby z 25 szkół powiatu. Chociaż nagrody, medale i dyplomy otrzymali tylko najlepsi, to zwycięzcami są wszyscy, którzy dotarli do mety. Zawody odbywały się pod hasłem: „Fair play w życiu i w sporcie”.
Pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy zwycięzcami” odbyły się 32. Biegi Uliczne w dniu 18.09.2024 r. Przy piękne, słonecznej pogodzie w dobrej kondycji zawody ukończyło 353 osoby. Gościem honorowym była Katarzyna Deberny (Szotyńską) – Olimpijka z Pekinu (2008), czterokrotna Mistrzyni Świata i dwukrotna Mistrzyni Europy w żeglarstwie. Obecnie pracuje jako dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej w PKOl. Jest poetką i autorką wielu tekstów popularno-naukowych z zakresu sportu i kultury.
Organizatorami Biegów Ulicznych są: Klub Olimpijczyka w Terespolu, Uczniowski Klub Sportowy „Młodzi”, przy znaczącej i nieocenionej pomocy młodzieży Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.
Organizatorzy Biegów Ulicznych mają wielu przyjaciół, którzy wspierają nas organizacyjnie: Policja, Straż Graniczna, Służba Zdrowia, Szkolny Związek Sportowy oraz młodzież Akademickiego Liceum w Terespolu. Mamy też wielu przyjaciół, często wychowanków „Wicka”, którzy wspierają nas finansowo lub rzeczowo. Wielu z ich jest z nami od 1991 roku. Każdy z nich wspomaga nas jak może. Doceniamy gest i wspaniałomyślność naszych darczyńców. Co roku nagrody sprawiają ogromną radość zawodnikom oraz podnoszą rangę imprezy. Dotychczas w naszych biegach wzięło udział 21187 zawodników i zawodniczek. Średnia uczestników w dotychczasowych biegach to 663 osoby. Wpływ na to mają: wspaniała organizacja, oprawa i ceremoniał zawodów, przepiękne, specjalnie bite na tę okazję medale oraz cenne nagrody. Nie bez znaczenia jest fakt umieszczania informacji o biegach w środkach masowego przekazu. Kolejnym ważnym argumentem jest i będzie obecność Olimpijczyka.
Nie wyrażamy zgody, by pamięć o wspaniałym nauczycielu i wychowawcy, Wincentym Kozłowskim, zabrał nam upływ czasu! Dlatego zamierzamy kontynuować Biegi Jego Imienia w latach następnych!