NIEZWYKŁE SPOTKANIE
Klub Olimpijczyka przy ZSO nr1 w Terespolu od początku istnienia realizuje wychowanie poprzez wartości tkwiące w olimpizmie, sporcie, rekreacji fizycznej i zasadach „fair play”. Idee wychowania olimpijskiego oparte na czystej walce sportowej konsekwentnie realizujemy przede wszystkim zapraszając na spotkania z dziećmi i młodzieżą bardzo znanych sportowców, medalistów olimpijskich, świata i Europy, trenerów i działaczy sportowych.
Mieliśmy wielki zaszczyt i przyjemność gościć w dniu 18.03.2014 r. złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich na 100 metrów z Aten (10,93s): Julię Niestierenko – absolwentkę Państwowego Uniwersytetu im. A. Puszkina w Brześciu o specjalności trener, wykładowcę wychowania fizycznego. Od 2002 roku do dzisiaj reprezentantkę Białorusi w lekkoatletyce. Wielokrotną Mistrzynię i rekordzistkę kraju w biegu na: 60, 100, 200 i w sztafecie 4×100 metrów.
Przy dźwiękach muzyki zespołu Queen: „We are the champions” bohaterka spotkania została wprowadzona w nietypowy sposób przez wykonująca przerzuty bokiem Kamilę Korbal. Dyrektor szkoły, Tomasz Oleszczuk przedstawił i powitał gości spotkania: Marzennę Andrzejuk-radną powiatu bialskiego, Wiktora Kaidałowa-przedstawiciela Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego, burmistrza miasta Terespol-Jacka Daniluka, przewodniczącego komisji oświaty w radzie miasta Terespol-Tomasza Staszczuka, dyrektora ZSP – Zenona Iwanowskiego, a w sposób szczególny młodzież biorącą udział w spotkaniu.
Specjalnie dla uczestników spotkania i naszego gościa Oliwia Knigawka – uczennica LO wykonała piosenkę Maryli Rodowicz: „Hej mała”. Trzeba przyznać, że porwała cała publikę do zabawy! Prowadzący Dawid Gawryluk przedstawił najważniejsze osiągnięcia Olimpijki:
2001r – srebrna medalistka młodzieżowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4x100m, indywidualnie 6 miejsce w biegu na 100m
2005r – brązowy medal ME w sztafecie 4x100m, 8 indywidualnie na 100m
2006r – brąz ME w sztafecie 4x100m, indywidualnie 6m na 100m
2008r – zwycięstwo w Pucharze Europy na 100m, a na XXIX IO w Pekinie 9m zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie
2009r – 13 miejsce na MŚ w sztafecie 4x100m
2010r – 5 miejsce na ME w sztafecie
2011r – ME: 6 miejsce w sztafecie, indywidualnie: 8
Jej największym dotychczasowym sukcesem jest Mistrzostwo Olimpijskie XXVIII Igrzysk Olimpijskich w 2004r w Atenach na 100m!
W tym miejscu zebrani obejrzeli krótki film przedstawiający finał biegu na 100 m z Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Owacja na stojąco świadczy o tym, że zebrani w pełni poczuli klimat i atmosferę tamtych chwil, które były udziałem Pani Julii. Na jej twarzy widać było ogromne wzruszenie, a nawet łzy. W dalszej kolejności pani Julia Niestierenko opowiedziała nam o sobie i początkach swojej kariery. Podczas konferencji prasowej odpowiedziała na dziesiątki pytań, które jeszcze bardziej przybliżyły nam jej postać.
W krótkim układzie tanecznym na stepach zaprezentowały się dziewczęta z liceum i gimnazjum: Ania Mleczek, Sylwia Parafiniuk, Wiola Stępień, Monika Pietrusik i Klaudia Cielma. Dziewczęta przygotowała pani Renata Nowicka.
Nasz znakomity Gość dokonała uroczystego wpisu do kroniki Klubu Olimpijczyka, rozdała swoją fotografię i mnóstwo autografów. W imieniu młodzieży podziękowali: Tomasz Badalski i Marlena Michalczuk, którzy podarowali własnoręcznie wykonany w ołówku portret olimpijki. Obdarowana była zachwycona prezentem, a jednocześnie stwierdziła, że mamy bardzo utalentowanych uczniów. Swoje podziękowania wyrazili również przedstawiciele władz: w imieniu Starosty-pani Marzenna Andrzejuk, burmistrz miasta Terespol, Jacek Danieluk oraz dyrekcja szkoły i przedstawiciele Klubu Olimpijczyka. Wszyscy wykonaliśmy wspólną fotografię upamiętniając to niezwykłe spotkanie. Pani Julia jeszcze długo była oblegana przez łowców autografów i chętnych pozujących do zdjęć.
Serdecznie dziękujemy za przybycie. Życzymy sukcesów w sporcie i w życiu osobistym.
Mamy głęboką nadzieję, że spotkanie z Julią Niestierenko spowoduje refleksję nad możliwością odnoszenia sukcesów nie tylko w życiu sportowym ale na każdym etapie i poziomie życia. Poznanie życiorysu Mistrzyni sportu stworzy możliwość do uwierzenia we własne siły.
Scenografia wykonana przez Edytę Drobysz zawierała elementy symboliki olimpijskiej i narodowej. Jej elementy podkreślały podniosłość i niezwykłość tego spotkania.