HISTORIA POWIATOWYCH BIEGÓW ULICZNYCH W TERESPOLU
Dodane przez patryk18duch dnia March 18 2009 23:52:13
HISTORIA POWIATOWYCH
BIEGÓW ULICZNYCH W TERESPOLU


Historia Biegów Ulicznych w Terespolu zaczęła się w 1991 roku, kiedy to grupa zapaleńców: Stefan Polaczuk, Andrzej Korbal, Tomasz Oleszczuk, Krystyna Pucer (wtedy jeszcze Szydłowska), wpadła na pomysł zorganizowania zawodów lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży z województwa bialskopodlaskiego. W tych pierwszych Biegach wystartowały 943 osoby. W 1992 roku wprowadziliśmy dodatkowo bieg dla nauczycieli i bieg open. W sumie biegały wtedy 592 osoby. W 1993 roku wystartowało 1047 osób, a rok później, w 1994 – 977 osób. W tym też roku z powodu małego zainteresowania rezygnujemy z biegów open i nauczycieli, a pieniądze przeznaczamy na okazalsze nagrody dla dzieci i młodzieży. W 1995 roku zanotowaliśmy rekord biegających – 1637 osób!. W następnym roku (1996) biegało równie dużo uczestników – 1391. Jednocześnie VI Biegi Uliczne zostały przemianowane na I Memoriał imieniem Wincentego Kozłowskiego – wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego i wspaniałego wychowawcy wielu pokoleń młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu. Ten I Memoriał otworzyła córka św. Pamięci Wincentego Kozłowskiego – Agnieszka. W następnym, 1997 roku, biegało 1146 osób, a w 1998 – 857osób. Od tego też roku wprowadziliśmy bieg dla dzieci „sprawni inaczej”. W 1999 roku w naszych zawodach wzięło udział 805 osób.
W 2000 roku zanotowaliśmy najniższą dotychczas frekwencję, bo tylko 454 osoby ukończyły biegi. Od tej chwili znowu wzrasta liczba uczestników zawodów: 2001 rok – 676 uczestników, 2002 rok – 710, 2003 – 758 osób. Rok 2004 (684 uczestników), to brak w zawodach dzieci niepełnosprawnych (ze względów finansowych), ale jednocześnie udział w zawodach bierze młodzież z Niemiec oraz z Litwy. Brali oni udział w Programie Międzynarodowych Spotkań Sportowo – Kulturalnych Młodzieży pod hasłem „ Budujemy nową Europę pamiątając o tradycji”. Spędzili oni w Terespolu cały dzień uczestnicząc w licznych zajęciach sportowych. Natomiast uczestnicy mogli spotkać się z Olimpijczykami: Aleksandrą Kleinowską i Jurgenem Straubem. W 2005 roku w zawodach wzięło udział 750 osób, w 2006 roku 673 zawodników i zawodniczek, w 2007 – 555. Od 2008 roku głównym organizatorem biegów zostaje powstały wówczas Klub Olimpijczyka przy ZSO. Wprowadzamy olimpijski ceremoniał otwarcie zawodów. Poszerzamy również ofertę edukacyjną: wprowadzamy konkurs na Plakat promujący „Terespolskie Biegi” i bieganie. W tym roku startuje 515 osób. Kolejny raz gościliśmy również Olimpijczyka, pana Kazimierza Czarneckigo, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w podnoszeniu ciężarów.Biegi 2009 roku miały szczególny charakter, ponieważ odbywały się w 90 – lecie PKOL oraz 65 – lecie istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu. Cieszymy się, że również mogliśmy się wpisać w obchody obu rocznic. Biegi ukończyły 523 osoby. Gościliśmy tradycyjnie Olimpijczyków: Dariusza Goździaka – złotego medalistę olimpijskiego w pięcioboju nowoczesnym w drużynie z Barcelony oraz Grzegorza Kotowskiego, lekkoatletę z Terespola, uczestnika XXI Światowych Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Taipei na Tajwanie.. Po raz pierwszy obecny był brat śp. Wincentego Kozłowskiego, były zawodnik Huraganu Międzyrzec, pan Kazimierz Kozłowski. Po raz pierwszy informacja o naszych biegach ukazała się również na stronie internetowej PKOL. Niestety, po raz pierwszy zabrakło wśród organizatorów jednego z jego inicjatorów, śp. Stefana Polaczuka. Rok 2010 to kolejny jubileusz. Równo dwadzieścia lat wstecz odbyły się pierwsze biegi w Terespolu. Postanowiliśmy napisać książkę przedstawiającą chronologicznie przeżyte zdarzenia od 1991 roku, odbywamy z państwem sentymentalną podróż w przeszłość. Dzięki starym fotografiom odtworzyliśmy obraz i atmosferę minionych lat. Mamy nadzieję, że to skromne opracowanie przywołało państwa wspomnienia. Monografia powstała wyłącznie na podstawie kronik szkolnych, kronik sportowych, komunikatów z zawodów,, wspomnień nauczycieli i organizatorów, wspomnień absolwentów liceum w Terespolu oraz uczestników Powiatowych Biegów Ulicznych. Te Jubileuszowe Biegi ukończyło 425 osób.
Gościem honorowym XXI Biegów w 2011 roku był lekkoatleta – sprinter, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, IV miejsce w Montrealu w sztafecie 4x100 metrów – Zenon Licznerski. Wielki przyjaciel młodzieży i Terespola, pierwszy raz obecny był u nas w 2008 roku. To właśnie w Jego obecności otwieraliśmy Klub Olimpijczyka. W biegach wystartowało w sumie 462 osoby.
W XXII Biegach 2012 roku wystartowało i ukończyło 488 zawodników i zawodniczek. W ceremonii otwarcia wziął udział pan Marian Sypniewski – dwukrotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy i Barcelony. Mistrz Świata z Hamburga, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata z Wiednia (indywidualnie) i Essen (drużynowo). Chociaż na pozór Jego życie było niezwykle barwne, to jednocześnie na co dzień pełne treningów, potu i wielu, wielu wyrzeczeń. Mamy wielką nadzieję, że udział Olimpijczyka w naszej imprezie będzie kolejnym znakiem rozpoznawczym zawodów w Terespolu i stanie się tradycją!
24 września 2013 r. odbyły się XXIII Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz miasta Terespol, pan Jacek Danieluk, radni miasta, przedstawiciel Starostwa, pani Marzenna Andrzejuk, radni powiatu. Gościliśmy również przyjaciół z Brześcia w osobach: dyr. Gm nr2 w Brześciu – Roman Graniczny, z-ca dyr. Maryna Waśko, przedstawiciel Komitetu Olimpijskiego Białorusi – Wiktor Kajdałow. Po raz pierwszy w zawodach wzięła udział młodzież z Brześcia! Delegacji towarzyszyła Aleksandra Bordecka – nauczycielka j. polskiego w tamtejszej szkole. Na różnych dystansach, w 15 kategoriach wiekowych wystartowało 449 osób z powiatu bialskiego. Szkoda tylko, że z przyczyn zdrowotnych nie przyjechała olimpijka, Juylia Nestsiorenko.
25 września 2014 roku Klub Olimpijczyka w Terespolu zorganizował XXIV Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego. Organizatorzy podsumowali Powiatowy Konkurs na Plakat promujący bieganie. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez PKOL, a prace można było podziwiać na wystawie towarzyszącej zawodom. W 15 biegach na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych wystartowało 473 osoby. Po raz kolejny w zawodach wzięli udział zawodnicy z zaprzyjaźnionego GM nr2 z Brześcia. Gościem honorowym był olimpijczyk Marian Sypniewski. Dwukrotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy i Barcelony. Mistrz Świata z Hamburga, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata z Wiednia (indywidualnie) i Essen (drużynowo).
478 osób ukończyło XXV Powiatowe Biegi Uliczne zorganizowane przez Klub Olimpijczyka w Terespolu 24 09.2015 r. Gościem honorowym była trzykrotna olimpijka, Lidia Chojecka. Zabierając głos burmistrz Jacek Danieluk powitał gości i młodzież, również tych z zaprzyjaźnionego GM nr 2 z Brześcia. W sposób szczególny powitał olimpijkę Lidię Chojecką.. Sportowcy z Terespola, którzy w ostatnim czasie osiągnęli sukcesy na sportowej arenie Polski i Europy: Patrycja Chomiuk, Kacper Magielnicki i Mateusz Skulimowski otrzymali z rąk pana burmistrza upominki. Organizatorzy podsumowali konkurs na Plakat Promujący Terespolskie Biegi. Wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez PKOL. Pani Lidia Chojecka wpisała się do kroniki Klubu Olimpijczyka. Młodzież rywalizowała na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych. Odbyło się 15 biegów. Najlepsi otrzymali medale, nagrody i dyplomy. Nie obyło się bez innych niecodziennych zdarzeń. Do takich należy zaliczyć ukończenie biegu przez zawodnika w jednym bucie! To zachowanie zostało dostrzeżone przez organizatorów: zawodnik otrzymał nagrodę specjalną z rąk samej Lidii Chojeckiej. Jubileusz 25 lecia uświetniło również wydanie monografii biegów: „Dwadzieścia pięć lat minęło…” autorstwa Renaty Nowickiej i Krystyny Pucer. Tylko wielki smutek z powodu nieobecności wśród organizatorów Renaty Nowickiej, absolwentki terespolskiego liceum, uczestniczki biegów, ich zwyciężczyni w latach poprzednich, od 2000 roku nauczycielki i współorganizatorki biegów. Obecnie nauczycielka ZS w Janowie Podlaskim. Życzymy sukcesów! Zabrakło również dyrektora Tomasza Oleszczuka, który przebywa na rocznym urlopie zdrowotnym.
XXVI Powiatowe Biegi Uliczne, XXI Memoriał im. Wincentego Kozłowskiego odbyły się pod hasłem: „Biegniemy po zdrowie, po marzenia, ku pamięci”. Uroczyste otwarcie zawodów w dniu 22 września 2016 r. odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim i w obecności dwukrotnego brązowy medalista olimpijskiego we florecie z Moskwy i Barcelony- Mariana Sypniewskiego. Zawody ukończyły 443 osoby. Najlepszym zawodnikom wręczono dyplomy, medale i cenne nagrody. Organizatorzy przy okazji zawodów podsumowali Konkurs Plastyczny na Plakat Promujący Biegi. Wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Polski Komitet Olimpijski w Warszawie.
27 września 2017 roku już po raz 27 obyły się Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu. Organizatorzy podsumowali konkurs plastyczny „Polacy na Mistrzostwach Świata w Londynie. Startowali reprezentanci niemal wszystkich szkół powiatu bialskiego. Zawody ukończyło 391 osób. Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody, dyplomy i medale. Wszyscy mogli liczyć na oklaski i doping zgromadzonych kibiców. Tradycyjnie, w Terespolu nie mogło zabraknąćolimpijczyka! Gościliśmy przesympatyczną Lidię Chojecką, lekkoatletkę, medalistkę Mistrzostw Europy i Świata, trzykrotną uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich. Pani Lidia uczestniczyła w ceremonii otwarcia, nagradzała najlepszych, rozdała mnóstwo autografów, pozowała do zdjęć.
28. Powiatowe Biegi Uliczne, w dniu 20 września 2018 r. w Terespolu doskonale wpisały się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbywały się pod hasłem: „Dla Niepodległej”. Organizatorzy podsumowali konkurs plastyczny „Sportowy bohater narodowy”. Wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez PKOL w Warszawie. Biegi ukończyło 453 osoby. Na najlepszych na mecie czekały medale, dyplomy i nagrody. Tradycyjnie przybyli olimpijczycy: Urszula Kielan – srebrna medalistka IO z Moskwy w skoku w wzwyż i Dariusz Goździak – złoty medalista IO z Barcelony w pięcioboju nowoczesnym. W imieniu PKOL burmistrzowi Jackowi Danilukowi, Andrzejowi Korbalowi i Krystynie Pucer wręczyli brązowe medale „Za Zasługi Dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.
29. Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu obyły się 18 września 2019 r. Pomimo chłodu i deszczu dopisała frekwencja. Zawody odbyły się pod hasłem „Wiele dróg, jeden cel”, a tematem powiatowego konkursu plastycznego był: „Sportowiec 100 lecia”. Pięknie wpisaliśmy się w obchody jubileuszu 100 lecia powstania PKOL. Rangę imprezy podniosła ceremonia otwarcia zgodna z ceremoniałem olimpijskim oraz obecność dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego z Moskwy i Barcelony, florecisty, Mariana Sypniewskiego. W 13 biegach na różnych dystansach wystartowało 418 osób. Wszyscy w dobrej kondycji ukończyli zawody. Na najlepszych czekały dyplomy, medale i nagrody.
Kolejne biegi, we wrześniu 2020 i 2021 roku nie odbyły się z powodu pandemii!
W dniu 20 września 2022 r. świętowaliśmy jubileusz! Odbyły się 30. Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego! Jak zawsze, otwarcie zawodów odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć śp. Wincentego Kozłowskiego, a uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na Jego grobie. Odbyło się 13 biegów w różnych kategoriach wiekowych na dystansach dostosowanych do możliwości uczestników. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, do mety dobiegło 338 osób. Tam, na najlepszych czekały dyplomy, medale i nagrody. Gościem szczególnym była dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, Luiza Złotkowska. Brała udział w ceremonii otwarcia oraz nagradzała najlepszych. Rozdała mnóstwo autografów, pozowała do zdjęć, udzielała wywiadów i przeprowadziła mnóstwo rozmów. Kolejnym bardzo ważnym punktem było spotkanie naszego przesympatycznego gościa z uczniami SP nr 1 w Terespolu. Pani Luiza opowiedziała o początkach i przebiegu swojej kariery. Pokazała łyżwy na których się ścigała oraz medale olimpijskie. Zebrani obejrzeli film z igrzysk w Vancouver i Soczi, gdzie zdobywała medale. Ze swadą odpowiadała na pytania młodzieży. Podkreślała kilkakrotnie, że marzenia się spełniają! „Nie ważne jak daleko mieszkasz od stolicy, pozwól sobie zamarzyć, a potem realizować marzenia” - mówiła. Pięknie dziękujemy za obecność, życzliwość i do zobaczenia!
Aż trzech olimpijczyków było obecnych w dniu 21 września 2023 r.w Terespolu, podczas najstarszej imprezy biegowej w powiecie bialskim, 31. Powiatowych Biegów Ulicznych im. Wincentego Kozłowskiego. Gościliśmy: trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę IO w Rzymie w kajakarstwie, Władysława Zielińskiego, brązowego medalistę IO z Montrealu w podnoszeniu ciężarów, Kazimierza Czarneckiego i złotego medalistę IO w Barcelonie w pięcioboju nowoczesnym, Dariusza Goździaka. Nasi sympatyczni goście wzięli udział w przepięknej ceremonii otwarcia zawodów. Nagradzali najlepszych, rozdawali autografy, pozowali do zdjęć z młodzieżą. Swoją obecnością i zaangażowaniem uświetnili i podnieśli znacznie rangę imprezy. Zawody w dobrej kondycji ukończyły 323 osoby z 25 szkół powiatu. Chociaż nagrody, medale i dyplomy otrzymali tylko najlepsi, to zwycięzcami są wszyscy, którzy dotarli do mety. Zawody odbywały się pod hasłem: „Fair play w życiu i w sporcie”.

Organizatorami Biegów Ulicznych są: Klub Olimpijczyka w Terespolu, Uczniowski Klub Sportowy „Młodzi”.
Organizatorzy Biegów Ulicznych mają wielu przyjaciół, którzy wspierają nas organizacyjnie: Policja, Straż Graniczna, Służba Zdrowia, Szkolny Związek Sportowy oraz młodzież AkademickiegoLiceum w Terespolu. Mamy też wielu przyjaciół, często wychowanków „Wicka”, którzy wspierają nas finansowo lub rzeczowo. Wielu z ich jest z nami od 1991 roku. Każdy z nich wspomaga nas jak może. Doceniamy gest i wspaniałomyślność naszych darczyńców. Co roku nagrody sprawiają ogromną radość zawodnikom oraz podnoszą rangę imprezy. Dotychczas w naszych biegach wzięło udział 20834 zawodników i zawodniczek. Średnia uczestników w dotychczasowych biegach to 672 osoby. Wpływ na to mają: wspaniała organizacja, oprawa i ceremoniał zawodów, przepiękne, specjalnie bite na tę okazję medale oraz cenne nagrody. Nie bez znaczenia jest fakt umieszczania informacji o biegach w środkach masowego przekazu. Kolejnym ważnym argumentem jest i będzie obecność Olimpijczyka.

Nie wyrażamy zgody, by pamięć o wspaniałym nauczycielu i wychowawcy, Wincentym Kozłowskim, zabrał nam upływ czasu! Dlatego zamierzamy kontynuować Biegi Jego Imienia w latach następnych!